top of page

Prace w jury 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego

"Jurorowanie nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku" - parafrazując popularny cytat  Antoine de Saint-Exupery'ego, wyrażam swoją radość z powodu udziału w 17. edycji międzynarodowego Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Po obejrzeniu łącznie 158 pełno i krótkometrażowych filmów z całego świata, mam oczywiście swoich faworytów. Wkrótce obrady jury - okaże się, jak wiele nieprzyjemności czeka nas, jurorów, wypełniających obowiązki naczelnych selekcjonerów, aby spośród pereł filmowych wybrać te najszlachetniejsze.

Rezydencja w Willi Decjusza w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy

Z radością przyjmuję wiadomość o otrzymaniu prestiżowego  wyróżnienia: rezydencji w Willi Decjusza w Krakowie w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy. Pracować będę nad scenariuszem pełnometrażowego filmu biograficznego o Czesławie Miłoszu na podstawie fragmentu książki „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej, ostatniej sekretarki noblisty. W podsumowaniu projektu fragmenty tekstów stypendystów zostaną zaprezentowane w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w grudniu 2023 roku.

Biblioteka Scenariuszy Filmowych z nominacją do 15. nagród PISF

Biblioteka Scenariuszy Filmowych została w tym roku nominowana do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: animacja kultury filmowej. W działającej od 2019 roku pod skrzydłami Szkoły Filmowej w Łodzi bibliotece polscy scenarzyści i producenci zamieścili łącznie około stu tekstów scenariuszy, scenopisów i storyboardów. 

Wywiad dla red. Piotr Zielińskiego z Forbes Woman Polska

- "Współczesne kino nadąża za zmianami, które dokonują się w przestrzeni publicznej i osobistej, jednakże, gdy już ustali pewien typ, jest on powielany do znudzenia. Najłatwiej dostrzec to w amerykańskich hitach, jak seria o Indianie Jones, gdzie w każdej części powielany jest typ niegrzecznej dziewczynki, którą bohater wyciąga z tarapatów albo w serialu „Seks w wielkim mieście”, gdzie każda z czterech wykreowanych kobiecych postaci nie wychodzi poza strefę komfortu swego intelektu. W naszym przypadku odczuwalne jest nadal - szczególnie w starszym pokoleniu filmowców – podejście, że prawdziwe kino robią mężczyźni. To upokarzające stereotypy, a do tego niespójne z rzeczywistością. Wystarczy policzyć, jak wiele filmów m.in. Magdaleny Łazarkiewicz, Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, weszło do klasyki polskiego filmu" - mówię m.in. w wywiadzie "'Barbie' a sprawa polska. Czy taki film dałoby sie zrobić nad Wisłą?" dla Piotr Zielińskiego Forbes Woman Polska.

"Królowa garów" na Polish Days podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

Na pitchingu Polish Days podczas festiwalu Nowe Horyzonty prezentowaliśmy projekt filmu „Królowa garów” wspólnie z producentką Alicją Gancarz ze Studia Produkcyjnego ORKA i reżyserem Jakubem Piątkiem. Wygląda na to, że przed naszą ekipą wiele miesięcy ciężkiej pracy produkcyjnej, aby zaprosić Państwa do kin w 2025 roku. Wszystkim przyjaciołom „Królowej garów” serdecznie dziękuję. REWOLUCJA ZACZYNA SIĘ W KUCHNI.

bottom of page