top of page

FILM

Kim jesteś

scenariusz filmu fabularnego

Film "Kim jesteś" wg mojego scenariusza, ze zdjęciami Wojciecha Todorowa, w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz rusza w trasę po festiwalach. Został wyprodukowany przez WSF i PISF, zmontowany przez Piotra Gorszczyńskiego, a muzykę napisał m.in. Michał Górczyński. W filmie występują: Róża Klekotko, Matylda Stanejko, Marcin Wypych, Kinga Rudaś, Michał Jarczyński, Wojtek Węglarski, a w scenach tanecznych także: Kamil Bukato, Greta Burzyńska, Mateusz Dobies, Sara Drobniak, Iga Górecka, Anastazja Pazura, Noemi Sopolińska, Marta Stuła. Choreografię przygotowała Karolina Kroczak. Autorem plakatu do filmu jest Piotr Awy. Premiera odbyła się 1 marca 2017 r. w Warszawie.

plakat_small_2_edited.jpg
Nikon_2017-03-01-11-46-24_edited.jpg

Kino

scenariusz i reżyseria filmu fabularnego

Film został wyprodukowany w 2014 r. przez TLE Film i TPS Studio Filmowe. Jest wspólnym dziełem moim oraz Tomasza Lechickiego. Autorem zdjęć jest Michał Gościk, autorami muzyki Anna Ołdak i Michał Marecki. Kostiumy zaprojektowała Natasza Dziewit. W filmie odtwórcami ról są Sebastian Stankiewicz, Janusz Panasewicz, Magdalena Waligórska, Zygmunt "Muniek" Staszczyk, Oliwier Nasalski. Opowiada historię bezdomnego Pawła, który odnajduje na śmietniku stary projektor kinowy. W ośrodku MONAR organizuje kino dla swojej ukochanej z przeszłości. Film miał pokazy na wielu festiwalach, m.in. na MFF w Cannes, RIFF w Rzymie, FPFF w Gdyni.

Możesz być kim chcesz

scenariusz i reżyseria etiudy fabularnej

Producentem filmu jest hot up!production oraz PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Scenariusz wygrał konkurs na film organizowany przez Goethe Institut i Fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" (EVZ). Jego współautorem jest Tomasz Nasalski, autorem zdjęć Kacper Czubak, a autorem muzyki Michał Górczyński. Scenografię przygotowała Magdalena Sosnowska, a zmontowała Marta Głażewska. W filmie zagrali: Stanisław Brudny, Magdalena Lamparska, Sebastian Stegmann i Małgorzata Duda-Kozera. Film miał pokazy na wielu festiwalach, m.in. na Camerimage w Bydgoszczy, FPFF w Gdyni, Sopot Film Festival.
 

mozesz_byc_edited.jpg

TEATR

Władcy_plakat_teatrdrugastrefa.jpg

Władcy

Spektakl "Władcy" według mojego dramatu wyprodukowały wspólnie Teatr Latarnia i Teatr Klepisko. Twórcą koncepcji dramatu, partnerem w wielu dyskusjach i reżyserem jest Mateusz Tymura. Scenografię przygotowała Aaliyah Navras, choreografię - Izabela Szostak. Występują: Urszula Chrzanowska, Magdalena Czajkowska, Paula Czarnecka, Cezary Jabłoński, Jakub Klimaszewski, Rafał Pietrzak, Jan Wawrzyniec Tuźnik. Premiera miała miejsce 2 września 2016 r. w Białymstoku podczas festiwalu "Wschód kultury" oraz 11 września w Skowieszynku/Kazimierz Dolny w teatrze Klepisko.

Konsul

Słuchowisko w Radio Szczecin

Zrzut ekranu 2020-07-24 o 10.44.50.png
mosty.jpg

Mosty

„Mosty” (2011) to słuchowisko oparte na faktach z życia sierżanta podchorążego Andrzeja Żupańskiego. Akcja rozpoczyna się 12.08.1943 r. słynną akcją o kryptonimie „Góral”. Głównym bohaterem jest Antek, „warszawski cwaniaczek”, który wstępuje do saperskiej kompanii 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i wraz z majorem Janem Wojciechem Kiwerskim (ps. Oliwa) wyjeżdżają z Generalnej Guberni w kierunku Wołynia. Podczas wołyńskich doświadczeń Antek dojrzewa jako polski żołnierz oraz mężczyzna. Lekki, chwilami zabawny ton opowieści, podbity muzyką z tamtych lat w wykonaniu Kapeli Czerniakowskiej, przeplata się z dramatyzmem opisów i scen historycznych. Autor dramatu i reżyseria: Magdalena Wleklik, realizacja dźwięku: Andrzej Brzoska, realizacja muzyczna: Renata Baszun.

Agent Wolności

„Agent wolności” (2014) jest opowieścią opartą na faktach z życia Yoshiho Umedy. Tekst słuchowiska zdobył nagrodę w konkursie "Horyzonty wolności" zorganizowany przez Teatr Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni oraz radiową Trójką. Młody Japończyk Yoshiho przyjeżdża do Polski, by tu się uczyć i żyć. W latach 70. czynnie angażuje się w działania KOR, działa w NSZZ „Solidarność”. Organizuje wizytę Lecha Wałęsy w Japonii. Słuchowisko opowiada o kluczowych momentach życia zmarłego w 2012 roku Yoshiho, polskiego bohatera narodowego, którego prezydent Lech Kaczyński w 2006 r. odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Autorki dramatu: Anna Nasiłowska, Magdalena Wleklik, realizacja dźwięku: Maciej Kubera, reżyseria: Jan Warenycia.

umeda.jpg

Żółtodzioby

Teatr Telewizji "Żółtodzioby" według mojego scenariusza, ze zdjęciami Romana Płockiego, w reżyserii Mikołaja Haremskiego, był moim scenopisarskim debiutem i miał premierę 19 kwietnia 2002 r. w TVP Program 2. Wyprodukowała go Telewizja Polska - Agencja Filmowa. W rolach głównych zagrali debiutujący wtedy, a dzisiaj znani, aktorzy: Sylwia Juszczak, Krzysztof Czeczot, Mariusz Drężek. Sylwia Juszczak za rolę Idy została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza w Poznaniu w 2002 r. 

Kundel

"Kundel 1. Czarne nie są złe” (2017) to komedia dla dzieci, w której filozofujący kundel Tadzio szuka swojej wymarzonej właścicielki o czarnych włosach. Znajduje ją, a może ona jego. Kto zgadnie? Opowieść o własności w miłości i zmienianiu życia na lepsze. Autor: Magdalena Wleklik, realizacja dźwięku: Paweł Antosiewicz, reżyseria: Waldemar Modestowicz. Nagranie miało miejsce w Polskim Radio Białystok, a we wszystkich rolach występują studenci Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Kundel.jpg

PROZA

Szykuj się do odlotu

"Szykuj się do odlotu: made in European Union" to powieść dla młodzieży, którą napisałam i wydałam w 2008 r. w Wydawnictwie Telbit. Możecie ją znaleźć w swojej bibliotece. O czym jest? O nastolatku Waderze, który zamiast cieszyć się beztroskim życiem, czuje się rozczarowany bezbarwnym blokowiskiem, w którym mieszka. Rodzina, szkoła, kumple wszystko to ogranicza i odbiera nadzieję. Wader zaczyna marzyć o dorosłym życiu w świecie, który zbuduje według własnego planu. Pragnie go zrealizować przemocą. Powieść o dojrzewaniu i wszystkim tym, co się na ten proces składa. O marzeniach, mierzeniu się z samym sobą, o pragnieniach i miłości. Dla jednych dojrzałość oznacza rezygnację z marzeń, dla innych podążanie za nimi. To trudny wybór, w którym walutą nie są pieniądze, lecz ludzkie uczucia.

szykuj_poziom_edited.jpg
wystawa.jpg

Gdziekolwiek jesteś, Claire B.

Dnia 18 listopada 2016 r. w Galerii Manhattan w Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 118, miało miejsce artystyczne spotkanie, wieczór autorski, performance, instalacja wspaniałej artystki Ewy Bloom Kwiatkowskiej. Zaprosiła mnie do współpracy, nakreśliła charakter postaci, okoliczności zdarzeń i zainspirowała do stworzenia literackiej opowieści, rodzaju crime story, która sięga daleko dalej niż przewiduje gatunek. Wystawa trwała do 9 grudnia 2016 r.

Sound Map.png

My Sound Map of the World

Projekt Multimedialny

bottom of page