top of page
Image-empty-state_edited.jpg

Prace w jury 17. Lubelskiego Festiwalu Filmowego

"Jurorowanie nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku" - parafrazując popularny cytat  Antoine de Saint-Exupery'ego, wyrażam swoją radość z powodu udziału w 17. edycji międzynarodowego Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Po obejrzeniu łącznie 158 pełno i krótkometrażowych filmów z całego świata, mam oczywiście swoich faworytów. Wkrótce obrady jury - okaże się, jak wiele nieprzyjemności czeka nas, jurorów, wypełniających obowiązki naczelnych selekcjonerów, aby spośród pereł filmowych wybrać te najszlachetniejsze.

Image-empty-state_edited.jpg

Rezydencja w Willi Decjusza w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy

Z radością przyjmuję wiadomość o otrzymaniu prestiżowego  wyróżnienia: rezydencji w Willi Decjusza w Krakowie w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy. Pracować będę nad scenariuszem pełnometrażowego filmu biograficznego o Czesławie Miłoszu na podstawie fragmentu książki „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej, ostatniej sekretarki noblisty. W podsumowaniu projektu fragmenty tekstów stypendystów zostaną zaprezentowane w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w grudniu 2023 roku.

Image-empty-state_edited.jpg

Biblioteka Scenariuszy Filmowych z nominacją do 15. nagród PISF

Biblioteka Scenariuszy Filmowych została w tym roku nominowana do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: animacja kultury filmowej. W działającej od 2019 roku pod skrzydłami Szkoły Filmowej w Łodzi bibliotece polscy scenarzyści i producenci zamieścili łącznie około stu tekstów scenariuszy, scenopisów i storyboardów. 

Image-empty-state_edited.jpg

Wywiad dla red. Piotr Zielińskiego z Forbes Woman Polska

- "Współczesne kino nadąża za zmianami, które dokonują się w przestrzeni publicznej i osobistej, jednakże, gdy już ustali pewien typ, jest on powielany do znudzenia. Najłatwiej dostrzec to w amerykańskich hitach, jak seria o Indianie Jones, gdzie w każdej części powielany jest typ niegrzecznej dziewczynki, którą bohater wyciąga z tarapatów albo w serialu „Seks w wielkim mieście”, gdzie każda z czterech wykreowanych kobiecych postaci nie wychodzi poza strefę komfortu swego intelektu. W naszym przypadku odczuwalne jest nadal - szczególnie w starszym pokoleniu filmowców – podejście, że prawdziwe kino robią mężczyźni. To upokarzające stereotypy, a do tego niespójne z rzeczywistością. Wystarczy policzyć, jak wiele filmów m.in. Magdaleny Łazarkiewicz, Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, weszło do klasyki polskiego filmu" - mówię m.in. w wywiadzie "'Barbie' a sprawa polska. Czy taki film dałoby sie zrobić nad Wisłą?" dla Piotr Zielińskiego Forbes Woman Polska.

Image-empty-state_edited.jpg

"Królowa garów" na Polish Days podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

Na pitchingu Polish Days podczas festiwalu Nowe Horyzonty prezentowaliśmy projekt filmu „Królowa garów” wspólnie z producentką Alicją Gancarz ze Studia Produkcyjnego ORKA i reżyserem Jakubem Piątkiem. Wygląda na to, że przed naszą ekipą wiele miesięcy ciężkiej pracy produkcyjnej, aby zaprosić Państwa do kin w 2025 roku. Wszystkim przyjaciołom „Królowej garów” serdecznie dziękuję. REWOLUCJA ZACZYNA SIĘ W KUCHNI.

bottom of page