top of page
Image-empty-state_edited.jpg

Biblioteka Scenariuszy Filmowych z nominacją do 15. nagród PISF

Biblioteka Scenariuszy Filmowych została w tym roku nominowana do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: animacja kultury filmowej. W działającej od 2019 roku pod skrzydłami Szkoły Filmowej w Łodzi bibliotece polscy scenarzyści i producenci zamieścili łącznie około stu tekstów scenariuszy, scenopisów i storyboardów. 

Image-empty-state_edited.jpg

Rezydencja w Willi Decjusza w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy

Z radością przyjmuję wiadomość o otrzymaniu prestiżowego  wyróżnienia: rezydencji w Willi Decjusza w Krakowie w ramach polsko-niemieckiego programu stypendialnego dla scenarzystów i dramatopisarzy. Pracować będę nad scenariuszem pełnometrażowego filmu biograficznego o Czesławie Miłoszu na podstawie fragmentu książki „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej, ostatniej sekretarki noblisty. W podsumowaniu projektu fragmenty tekstów stypendystów zostaną zaprezentowane w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w grudniu 2023 roku.

Image-empty-state_edited.jpg

Wywiad dla red. Piotr Zielińskiego z Forbes Woman Polska

- "Współczesne kino nadąża za zmianami, które dokonują się w przestrzeni publicznej i osobistej, jednakże, gdy już ustali pewien typ, jest on powielany do znudzenia. Najłatwiej dostrzec to w amerykańskich hitach, jak seria o Indianie Jones, gdzie w każdej części powielany jest typ niegrzecznej dziewczynki, którą bohater wyciąga z tarapatów albo w serialu „Seks w wielkim mieście”, gdzie każda z czterech wykreowanych kobiecych postaci nie wychodzi poza strefę komfortu swego intelektu. W naszym przypadku odczuwalne jest nadal - szczególnie w starszym pokoleniu filmowców – podejście, że prawdziwe kino robią mężczyźni. To upokarzające stereotypy, a do tego niespójne z rzeczywistością. Wystarczy policzyć, jak wiele filmów m.in. Magdaleny Łazarkiewicz, Agnieszki Holland, Agnieszki Smoczyńskiej, weszło do klasyki polskiego filmu" - mówię m.in. w wywiadzie "'Barbie' a sprawa polska. Czy taki film dałoby sie zrobić nad Wisłą?" dla Piotr Zielińskiego Forbes Woman Polska.

Image-empty-state_edited.jpg

"Królowa garów" na Polish Days podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

Na pitchingu Polish Days podczas festiwalu Nowe Horyzonty prezentowaliśmy projekt filmu „Królowa garów” wspólnie z producentką Alicją Gancarz ze Studia Produkcyjnego ORKA i reżyserem Jakubem Piątkiem. Wygląda na to, że przed naszą ekipą wiele miesięcy ciężkiej pracy produkcyjnej, aby zaprosić Państwa do kin w 2025 roku. Wszystkim przyjaciołom „Królowej garów” serdecznie dziękuję. REWOLUCJA ZACZYNA SIĘ W KUCHNI.

Image-empty-state_edited.jpg

WYOBRAŹ SOBIE - 2. edycja konkursu - panel Dr Ireny Eris "Kobiety w filmie"

Od pierwszej edycji WYOBRAŹ SOBIE minął już rok! Czas pędzi z zawrotną prędkością, lecz gdy spojrzę wstecz, trudno mi uwierzyć, jak wiele się wydarzyło. Bez tego konkursu "Królowa garów" byłaby zaledwie księżniczką. Podczas tegorocznego spotkania finalistów razem z producentką Justyną Pawlak i reżyserką Agnieszką Smoczyńską uczestniczyłyśmy w panelu pod patronatem Dr Ireny Eris, dotyczącym sytuacji kobiet w zawodach filmowych.

bottom of page